Plovdiv Ziraat ve Tarım Üniversitesi

Plovdiv Ziraat ve Tarım Üniversitesi Bulgaristan’ın tek yüksek eğitim veren ziraat üniversitesidir. Toplam 5 fakülteden oluşmaktadır. Ayrıca hazırlık sınıfı sertifikasının Bulgaristan’ın tüm üniversitelerinde geçerliliği vardır. Ziraat ve Tarım Üniversitesi şimdilerde yeni bir gelişim etabına girmektedir. Öğrenim programları ve planları modern bir şekilde gelişmekte ve Avrupa standartlarına en uygun hale getirilmektedir. Okul Plovdiv’in merkezindedir ve kendine ait kapalı yüzme havuzu, futbol sahaları, basketbol sahaları, tenis kortları mevcuttur.

.

Plovdiv Ziraat ve Tarım Üniversitesi Türkiye temsilciliği Uni-Bulgaria YED' dir. Kayıt süreci ve kayıt belgelerinin hazırlanması esnasında Uni-Bulgaria YED' in uzman kadrosu yanınızda olacaktır.

Bölümlerimiz:

* Bitki Koruması Ekoloji

* Bitki Biyoteknolojisi

* İşletme Yönetimi

* Bağcılık

* Ziraat Turizmi

* Ekoloji

* Hayvancılık

* Ekonomi (İngilizce)

* Tarım Mühendisliği

* Turizm

* Ziraat Mühendisliği

* Pazarlama

* Ziraat Ekonomisi

* Tropikal ve Subtropikal Mühendisliği

 

***Tüm Lisans ve Yüksek Lisans bölümlerinin yıllık harç ücreti 3000 euro, hazırlık harç ücreti 2500 eurodur.

***Eğitim harçları 1. ve 2. dönem başlarında iki eşit taksit halinde ödenir.

Kayıt Süreci

Kayıt için gereken belgeler hazırlanıp yetkili ofisimize ulaştırılır. Belgeleriniz incelendikten sonra tercüme işlemi için Bulgaristan ofisimize gönderilir. Tercüme işleminin ardından belgeler Bulgaristan Dışişleri bakanlığına onaya gönderilir. 5 iş günü sonunda belgeleriniz Dışişleri Bakanlığından alınıp okul önkaydı yapılır, akabinde vize başvurusunda gerekli olan izin belgeniz için Bulgaristan Milli Eğitim Bakanlığı'na başvuru yapılır. 4-5 haftalık bekleme sürecinden sonra izin belgeniz hazırlanmış olur ve vize başvurunuz için size gönderilir. Teslim aldığınız izin belgesi ve kalacağınız yeri belirtir belge ile D tipi öğrenci vizesi başvurusu yapılır. Yaklaşık 4-5 haftalık bekleme süreci sonunda vizenizi teslim alırsınız ve Bulgaristan'daki eğitim süreciniz başlamış olur.

Bulgaristan Milli Eğitim Bakanlığı bekleme süreci: 28 - 35 gün

Vize bekleme süreci: 35 -45 gün

Uni- Bulgaria YED

Kayıt için gerekli belgeler:

1. Lise diploması fotokopisi - Noter tasdikli ve Apostilli

2. Lise transkripti - Apostilli

3. Yüksek öğrenim görme hakkı belgesi - Apostilli

4. Sağlık raporu - Apostilli

5. Biometrik fotoğraf - 6 adet

6. Pasaport fotokopisi

 

Lisans tamamlama için gerekli belgeler:

1. Üniversite diploması fotokopisi - Apostilli

2. Üniversite transkripti - Apostilli

3. Ders içerikleri - Apostilli

 

NOT: Lisans tamamlama için gelen öğrencilerin kayıtları da yine LİSE BELGELERİ ile yapıldığından üstte yazan tüm belgeleri temin etmeleri gerekmektedir.